Wprowadzenie

Oryginalna strona z zadaniami z Advent of Code 2016. Zadanie z artykułu dostępne jest pod adresem http://adventofcode.com/2016/day/4

Advent of Code to inicjatywa, w której codziennie w trakcie adwentu publikowane są zadania dla programistów. Ich rozwiązywanie pomaga rozwijać umiejętności nie tyko początkującym programistom. W tej serii artykułów pokazuję zadania opublikowane w ramach Advent of Code 2016 wraz z przykładowym rozwiązaniem.

Pobierz opracowania zadań z rozmów kwalifikacyjnych

Przygotowałem rozwiązania kilku zadań algorytmicznych z rozmów kwalifikacyjnych. Rozkładam je na czynniki pierwsze i pokazuję różne sposoby ich rozwiązania. Dołącz do grupy ponad 6147 Samouków, którzy jako pierwsi dowiadują się o nowych treściach na blogu, a prześlę je na Twój e-mail.

Dzień 4 zadanie 1

Twoja pomoc z problemem trójkątów z wczoraj pozwoliła dotrzeć do automatu informacyjnego z listą pokoi. Oczywiście lista jest zaszyfrowana i pełna nieprawdziwych danych mających wprowadzić Cię w błąd. Całe szczęście udało Ci się znaleźć ledwo ukryte instrukcje jak dekodować te dane. Zacznij jednak od usunięcia danych, które są niepoprawne.

Każdy pokój składa się z zaszyfrowanej nazwy (małe litery oddzielone minusami), po której jest minus, identyfikator sektora i suma kontrolna w nawiasach kwadratowych.

Nazwa pokoju jest prawdziwa jeśli suma kontrolna to pięć najczęściej spotykanych liter w zaszyfrowanej nazwie pokoju. Litery powinny być ułożone w porządku malejącym według liczby wystąpień. Jeśli kilka liter ma taką samą liczbę wystąpień, to powinny być one posortowane alfabetycznie. Dla przykładu:

  • aaaaa-bbb-z-y-x-123[abxyz] jest poprawną nazwą pokoju ponieważ najczęściej występującymi literami są a (5), b (3). x, y i z mające po jednym wystąpieniu posortowane są alfabetycznie,
  • a-b-c-d-e-f-g-h-987[abcde] jest poprawną nazwą pokoju, chociaż wszystkie litery występują dokładnie taka samą liczbę razy suma kontrolna zawiera pierwszą piątkę posortowaną alfabetycznie,
  • not-a-real-room-404[oarel] jest poprawną nazwą pokoju,
  • totally-real-room-200[decoy] jest błędną nazwą pokoju – suma kontrolna nie jest poprawna.

Biorąc pod uwagę prawdziwe nazwy pokoi z powyższej listy suma ich sektorów wynosi 1514.

Jaka jest suma sektorów prawdziwych pokoi z listy tej listy?

Podsumowanie

Zachęcam do dalszej zabawy z drugim zadaniem, jego treść pokaże się na stronie AoC2016 po rozwiązaniu pierwszego. Takie zadania pomagają w rozwijaniu umiejętności nie tylko początkujących programistów. Jeśli będziesz miał jakikolwiek problem z rozwiązaniem zadania możesz rzucić okiem do przykładowego rozwiązania, jednak zrób to raczej w ostateczności.

Na koniec mam do Ciebie prośbę – podziel się linkiem do artykułu ze znajomymi, może Oni także będą chcieli pomóc Świętemu Mikołajowi ;) ? Jeśli nie chcesz ominąć kolejnych artykułów proszę zapisz się do mojego newslettera i polub stronę na Facebooku. Do następnego razu!

Pobierz opracowania zadań z rozmów kwalifikacyjnych

Przygotowałem rozwiązania kilku zadań algorytmicznych z rozmów kwalifikacyjnych. Rozkładam je na czynniki pierwsze i pokazuję różne sposoby ich rozwiązania. Dołącz do grupy ponad 6147 Samouków, którzy jako pierwsi dowiadują się o nowych treściach na blogu, a prześlę je na Twój e-mail.

Kategorie:

Ostatnia aktualizacja:

Autor: Marcin Pietraszek


Nie popełnia błędów tylko ten, kto nic nie robi ;). Bardzo możliwe, że znajdziesz błąd, literówkę, coś co wymaga poprawy. Jeśli chcesz możesz samodzielnie poprawić tę stronę. Jeśli nie chcesz poprawiać błędu, który udało Ci się znaleźć będę wdzięczny jeśli go zgłosisz. Z góry dziękuję!

Zostaw komentarz