Wprowadzenie

Oryginalna strona z zadaniami z Advent of Code 2016. Zadanie z artykułu dostępne jest pod adresem http://adventofcode.com/2016/day/5

Advent of Code to inicjatywa, w której codziennie w trakcie adwentu publikowane są zadania dla programistów. Ich rozwiązywanie pomaga rozwijać umiejętności nie tyko początkującym programistom. W tej serii artykułów pokazuję zadania opublikowane w ramach Advent of Code 2016 wraz z przykładowym rozwiązaniem.

Pobierz opracowania zadań z rozmów kwalifikacyjnych

Przygotowałem rozwiązania kilku zadań algorytmicznych z rozmów kwalifikacyjnych. Rozkładam je na czynniki pierwsze i pokazuję różne sposoby ich rozwiązania. Dołącz do grupy ponad 6147 Samouków, którzy jako pierwsi dowiadują się o nowych treściach na blogu, a prześlę je na Twój e-mail.

Dzień 5 zadanie 1

Dzięki temu, że wczoraj znalazłeś poprawny pokój, dzisiaj stoisz przed drzwiami bezpieczeństwa opracowanymi przez inżynierów Króliczka Wielkanocnego. Wydaje się, że większość swojej wiedzy o bezpieczeństwie wyciągnęli oglądając filmy o hakerach.

Hasło chroniące drzwi o długości ośmiu znaków wygenerowane jest znak po znaku znajdując odpowiednią sumę MD5. Suma ta generowana jest na podstawie identyfikatora drzwi i numeru. Numer przy każdej iteracji zwiększamy o jeden zaczynając od 0.

Hash zawiera kolejny symbol kodu jeśli jego heksadecymalna reprezentacja zaczyna się pięcioma zerami. Jeśli tak jest, szósty znak w sumie jest kolejnym znakiem hasła do drzwi.

Dla przykładu, jeśli identyfikator drzwi to abc:

  • Pierwszy numer, przy którym otrzymamy sumę zaczynającą się od pięciu zer to 3231929. Tę sumę MD5 znajdziemy dla łańcucha abc3231929. Szósty znak otrzymanej sumy kontrolnej, jest kolejnym znakiem hasła. W tym przypadku szósty znak to 1 i jest pierwszy znakiem hasła,
  • przy 5017308 otrzymamy kolejną interesującą nas sumę kontrolną, zaczyna się ona od 000008f82, więc drugim znakiem hasła jest 8 (szósty znak w sumie),
  • trzecią suma zaczynająca się od pięciu zer otrzymamy dla łańcucha abc5278568, odnajdując kolejny znak hasła f.

W tym przykładzie, kontynuując poszukiwania aż odnajdziemy osiem znaków hasło jakie otrzymamy to 18f47a30.

Jakie będzie hasło jeśli identyfikator drzwi to abbhdwsy?

Podsumowanie

Zachęcam do dalszej zabawy z drugim zadaniem, jego treść pokaże się na stronie AoC2016 po rozwiązaniu pierwszego. Takie zadania pomagają w rozwijaniu umiejętności nie tylko początkujących programistów. Jeśli będziesz miał jakikolwiek problem z rozwiązaniem zadania możesz rzucić okiem do przykładowego rozwiązania, jednak zrób to raczej w ostateczności.

Na koniec mam do Ciebie prośbę – podziel się linkiem do artykułu ze znajomymi, może Oni także będą chcieli pomóc Świętemu Mikołajowi ;) ? Jeśli nie chcesz ominąć kolejnych artykułów proszę zapisz się do mojego newslettera i polub stronę na Facebooku. Do następnego razu!

Pobierz opracowania zadań z rozmów kwalifikacyjnych

Przygotowałem rozwiązania kilku zadań algorytmicznych z rozmów kwalifikacyjnych. Rozkładam je na czynniki pierwsze i pokazuję różne sposoby ich rozwiązania. Dołącz do grupy ponad 6147 Samouków, którzy jako pierwsi dowiadują się o nowych treściach na blogu, a prześlę je na Twój e-mail.

Kategorie:

Ostatnia aktualizacja:

Autor: Marcin Pietraszek


Nie popełnia błędów tylko ten, kto nic nie robi ;). Bardzo możliwe, że znajdziesz błąd, literówkę, coś co wymaga poprawy. Jeśli chcesz możesz samodzielnie poprawić tę stronę. Jeśli nie chcesz poprawiać błędu, który udało Ci się znaleźć będę wdzięczny jeśli go zgłosisz. Z góry dziękuję!

Zostaw komentarz