Jeśli znasz już język programowania Java możesz zabrać się za pisanie aplikacji webowych. W przypadku gdy jest to Twoja pierwsza styczność z aplikacjami tego typu zachęcam do przeczytania wprowadzenia do aplikacji webowych.
Nie zapominaj też o poznaniu narzędzi do budowania, które opisałem w dziale opisującym narzędzia.
Jeśli jakiekolwiek zagadnienie nie będzie dla Ciebie jasne proszę zadaj pytanie w komentarzu pod artykułem, postaram się pomóc.
Odrobina teorii
Aplikacje webowe związane są z przesyłaniem danych przez Internet. W praktyce wiąże się to z przesyłaniem danych przy pomocy protokołu HTTP. Jak zwykle twierdzę, że zrozumienie podstaw pomaga lepiej pracować dlatego właśnie napisałem artykuł opisujący protokół HTTP.
Podstawy specyfikacji serwletów
Ogromna większość aplikacji webowych pisana w języku Java oparta jest o specyfikację serwletów. Serwlety to podstawa, którą moim zdaniem trzeba znać. Nie znam aplikacji webowej napisanej w języku Java, która nie używałaby tej specyfikacji. Nawet jeśli używasz bibliotek pomocniczych, które ułatwiają pracę pod spodem uda Ci się znaleźć serwlety. Właśnie z tego powodu moim zdaniem dobrze jest poznać te podstawy.
- Serwlety w aplikacjach webowych
- Nagłówki, sesje i ciasteczka
- Filtry w aplikacjach webowych
- Kontekst serwletu i obiekty nasłuchujące w aplikacjach webowych
- Deskryptor wdrożenia w aplikacjach webowych
Poznaj więcej specyfikacji JEE
Skoro udało Ci się poznać specyfikację serwletów nadszedł czas na kolejne specyfikacje z parasola JEE:
- REST web service z Java EE część 1
- REST web service z Java EE część 2
- Walidacja obiektów w języku Java
- Format JSON w języku Java
Pamiętaj o praktyce
Powtarzam to bez przerwy. Najlepszym sposobem na naukę jest praktyka. Wybierz sobie projekt, który jest dla Ciebie interesujący i spróbuj go zrealizować samodzielnie. Potrzebujesz przykładu? Nie ma sprawy! Na blogu realizowałem kilka projektów, od początku do końca. Gotowy kod wraz z artykułami opisującymi ważniejsze fragmenty znajdziesz na stronie grupującej przykładowe projekty realizowane na blogu.
Co dalej?
Jeśli swobodnie tworzysz już aplikacje webowe nie zapominaj o przydatnych narzędziach i dobrych praktykach. Na tej samej stronie znajdziesz też spis artykułów dotyczących testów automatycznych.
Na tym etapie system kontroli wersji nie powinien być dla Ciebie czymś nowym. Jeśli jednak jeszcze nie udało Ci się go poznać zapraszam do kursu gita gdzie poznasz Git’a w praktyczny sposób od podstaw.
Aplikacje webowe to studnia bez dna :). Proszę daj znać jaki temat powinienem dodatkowo opisać. Jeśli tylko będę miał wystarczającą wiedzę na ten temat postaram się naskrobać artykuł. A może chcesz poznać język SQL? Jeśli tak to świetnie, bo przygotowałem darmowy kurs SQL na blogu.
Na koniec mam tę samą prośbę co zawsze. Jeśli znajdziesz chwilę, żeby napisać mi co sądzisz o kursie będę wdzięczny. Każda konstruktywna krytyka jest mile widziana. Mój adres e-mail to marcin małpka samouczekprogramisty.pl
.